Wesele góralskie Zakopane – nie tylko dla góralek i górali
Wesele góralskie Zakopane to pozycja, która na stałe zagościła w moim fotograficznym repertuarze. Jako wydarzenie zdecydowanie różni się od klasycznych przyjęć. Widać to dokładnie na każdym kroku: zaczynając od przygotowań w domach i strojów, przez muzykę oraz zwyczaje, a na dekoracjach i jedzeniu kończąc. Jestem przecież fotografem ślubnym z Podhala, ale muszę przyznać, że udział w takiej imprezie to dla mnie zawsze ogromna przyjemność. Klimat, który panuje na góralskim weselu w Zakopanem, jest jedyny w swoim rodzaju. W tym wpisie możecie przekonać się dlaczego
Wesele w góralskim stylu – jakie jest?
Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą mi na myśl w odniesieniu do wesela góralskiego w Zakopanem? To barwne, huczne, pełne przepychu i spontaniczności święto, w które zaangażowana jest cała rodzina, przyjaciele i lokalna społeczność. Nie ma co ukrywać, że organizacja takiego tradycyjnego ślubu w górach jest czasochłonna. Natomiast efekt, który osiąga się finalnie, uwierzcie mi, zapiera dech. Oczywiście każda uroczystość zaślubin bez względu na charakter, miejsce i liczbę gości jest wyjątkowa. To nie podlega dyskusji. Czy to wesele góralskie w Zakopanem, elegancki ślub w pałacu, czy też kameralne przyjęcie w ogrodzie jest dla młodej pary zawsze ogromnym przeżyciem.
Obejrzyjcie: reportaż z góralskiego wesela Ani i Janusza
Wesele góralskie Zakopane – tradycje
Prawdziwe wesele góralskie różni się znacząco od przyjęcia, które jest „tylko” inspirowane tym stylem. Część młodych par (rodowitych góralek i górali) decyduje się na wprowadzenie kultywowanych od lat regionalnych obrzędów związanych ze ślubem w górach i weselem góralskim w Zakopanem (a przynajmniej niektórych z nich). To piękny ukłon w stronę starszego pokolenia: dziadków i rodziców, którzy bez wątpienia mają do nich ogromny sentyment. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że zarówno najbliższa rodzina, jak i zaproszeni goście biorą w nich aktywny udział.
Wypytowiny, przyśpiewki pod domem panny młodej, kapela przygrywająca skoczne kawałki to tylko niektóre z czynności odbywających się przed weselem góralskim w Zakopanem. Nie wiem, czy wiecie, że drogę do kościoła panna młoda i pan młody pokonują osobno? Zabierają ze sobą natomiast druhny i drużbów. Wspólny przejazd (najczęściej bryczką zaprzężoną w odświętnie ubrane konie) odbywa się dopiero z kościoła na przyjęcie. Poza tym do tradycji ślubu w górach należy też góralski pierwszy taniec, który następuje po cepinach, czyli oczepinach.
Wesele góralskie Zakopane – stroje
Na prawdziwym góralskim weselu w Zakopanem klasyczny dress code w odniesieniu do nowożeńców i ich rodzin nie obowiązuje. Na ślub w stylu folk zakładają oni tradycyjny strój, który bez dwóch zdań wyróżnia się oryginalnością i nie można pomylić go z żadnym innym.
Według zwyczaju kreacja panny młodej składa się z kilku elementów: koszuli z haftem, aksamitnego gorsetu, długiej i najczęściej kilkuwarstwowej spódnicy wykończonej koronką. Cały zestaw zdobiony jest kolorowymi akcentami i motywem kwiatowym. Wśród dodatków uwagę zwraca wianek pleciony ze świeżych kwiatów, czerwone korale, a także kierpce i białe skarpety.
Z kolei na góralskie wesele w Zakopanem pan młody zakłada koszulę z haftem na mankietach i kołnierzyku, spodnie zwane „portkami” z rozcięciem przy kostce oraz cuchy, czyli bogato zdobiony płaszcz/pelerynę. Bardzo często towarzyszy mu też czarny kapelusz z filcu udekorowany długim piórem i szeroki skórzany pas. Podobnie jak u panny młodej, pan młody również nosi kierpce. Każdy z tych detali dokumentuję oczywiście na pamiątkowych zdjęciach ze ślubu.
Wesele góralskie Zakopane – stylizowane przyjęcie pod Tatrami
Wbrew pozorom wesele w stylu folk nie jest zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców Podhala. Napiszę nawet więcej: narzeczeni z różnych części kraju bardzo chętnie rozglądają się za obiektami, które architekturą, wystrojem i proponowanym menu nawiązują do góralskich tradycji. Fakt, można je znaleźć wszędzie. Jednak malowniczy górski krajobraz sprawia, że to właśnie wesela góralskie w Zakopanem i okolicach są tak wyjątkowe.
Wesele góralskie Zakopane – w karczmie czy w plenerze?
Krótko pisząc: gdzie dusza zapragnie. Aktualnie wesela góralskie w Zakopanem są organizowane zarówno w karczmach, jak i pod chmurką. Restauracje z bali i z drewnianym wnętrzem ustrojone dekoracjami w folkowym stylu tworzą ciepły i przytulny klimat do świętowania. W regionie jest ich naprawdę mnóstwo. W zależności od liczby zaproszonych gości można wybierać spośród lokali w centrum miasta, położonych na wzgórzach z pięknym krajobrazem na Tatry lub w dolinach.
Z kolei wesele w plenerze z górami w tle gwarantuje dodatkowo niezapomniane emocje. Zabawa przy zachodzącym słońcu nad szczytami jest czymś wspaniałym. Takie wesele góralskie w Zakopanem czy też w innych miejscowościach na Podhalu, można wyprawić np. na tarasach widokowych restauracji lub w ogrodach.
Wesele góralskie Zakopane – jak zorganizować?
Możliwość organizacji ślubu w plenerze i wesela góralskiego w Zakopanem jest dla wielu osób bardzo atrakcyjna. Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli nie jesteście z Podhala, wszystko da się załatwić na odległość. Praktycznie każdą usługę możecie zarezerwować przez Internet, a szczegóły omówić bezpośrednio z event managerem wybranego obiektu. Większość lokali ma nawet wyznaczoną osobę, która zajmuje się stricte weselami.
Praktycznym rozwiązaniem w kontekście ślubu w górach jest też zatrudnienie do współpracy profesjonalnego konsultanta ślubnego, który będzie osobiście czuwał nad całym przedsięwzięciem. Jest to o tyle wygodne, że weźmie on na siebie ciężar przygotowań i logistykę, podczas gdy wy na spokojnie będziecie mogli szykować się do wymarzonego wesela góralskiego w Zakopanem.
Cena wesela góralskiego w Zakopanem
W tym przypadku nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Ceny „za talerzyk” w restauracjach wahają się średnio od 180 PLN do nawet 450 PLN. Do tego dochodzą jeszcze inne wydatki, które także trzeba ponieść. Jak przy każdej tego typu imprezie, finalny koszt wesela góralskiego w Zakopanem jest sprawą indywidualną i zależy od kilku czynników.
Najważniejsze z nich to:
- termin – poza sezonem (od listopada do marca) ceny wynajmu lokali zazwyczaj są nieco niższe
- liczba gości
- noclegi dla gości
- oferta / menu
- alkohol
- dekoracje / kwiaty
- kapela góralska / zespół / DJ
- atrakcje dodatkowe (fotobudka, pro secco van, bar piwny)
- transport gości
- fotograf ślubny / kamerzysta
- upominki dla gości
- usługi dodatkowe (tort, słodki stół, stanowisko barmańskie, stój wiejski)
Wesele góralskie Zakopane – fotograf
Planujecie wydać wesele góralskie w Zakopanem i zależy Wam na fotografie ślubnym z Podhala, który czuje ten klimat? Mam na imię Mateusz, to mnie szukacie. Zachęcam do zapoznania się z moim portfolio. Znajdziecie w nim reportaże, zdjęcia z plenerów ślubnych w górach oraz z sesji narzeczeńskich w Tatrach. Jeśli naturalne zdjęcia i subtelna ponadczasowa obróbka są tym, czego pragniecie, zapraszam do kontaktu. Fotograf ślubny Podhale
Proponuję Wam 4 pakiety na reportaż ślubny zakopane do wyboru, bo zdaję sobie sprawę, że potrzeby w zakresie fotografii ślubnej są różne. Chętnie przygotuję dla Was indywidualną wycenę. Wystarczy, że podzielicie się ze mną informacją o dacie i miejscu uroczystości oraz dokładnej lokalizacji Waszego góralskiego wesela w Zakopanem.
Sprawdźcie szczegóły: Reportaż fotograficzny