Ślub cywilny Zakopane: formalności + praktyczne porady

Ślub cywilny Zakopane – już samo wypowiedzenie tego hasła na głos pobudza wyobraźnię. Ale czemu tu się dziwić? Przysięga małżeńska złożona w otoczeniu bajecznych górskich krajobrazów to niezapomniane przeżycie. Nie powinien zaskakiwać więc fakt, że liczba osób zainteresowanych ślubem i weselem w górach stale rośnie. Dlatego w tym wpisie odpowiem m.in. na pytanie: o co należy zadbać w pierwszej kolejności, planując ślub cywilny w Zakopanem i który obiekt niezmiennie robi na mnie ogromne wrażenie.

001 slub cywliny zakopane 1343

Ślub cywilny w plenerze w górach  – dokumenty i koszty

Dobra wiadomość jest taka, że ślub cywilny w Zakopanem może wziąć każdy bez względu na aktualne miejsce zamieszkania i zameldowania. Organizacja uroczystości wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia kilku formalności przez narzeczonych.

Ślub cywilny Zakopane krok po kroku:

 • spotkanie z kierownikiem USC i weryfikacja danych na podstawie dowodu osobistego / paszportu;
 • złożenie oświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa;
 • wniesienie opłaty skarbowej za akt małżeństwa na konto USC Zakopane (84 PLN) + dodatkowo opłaty za ślub cywilny w plenerze w górach (1000 PLN);
 • rezerwacja terminu i ustalenie miejsca zaślubin (w przypadku ślubu w plenerze w Tatrach kierownik USC weryfikuje, czy wybrana lokalizacja spełnia dwa podstawowe warunki, czyli: zachowuje uroczystą formę i zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom przedsięwzięcia). Ślub cywilny Zakopane.

Ślub cywilny w plenerze Zakopane – terminy

Ślub cywilny w Zakopanem to atrakcyjna perspektywa i spełnienie marzeń dla wielu par nie tylko z regionu. Z roku na rok ten pomysł cieszy się popularnością wśród zakochanych z całego kraju. Mam przyjemność brać udział w tych ważnych wydarzeniach regularnie jako fotograf z Zakopanego, a więc mogę potwierdzić to osobiście.

Jeśli rozważacie ślub cywilny na Podhalu, polecam z odpowiednim wyprzedzeniem zatroszczyć się o formalności. Jedną z kluczowych kwestii powinna być rezerwacja dogodnej dla Was daty. Warto mieć świadomość, że terminarz w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miasta bardzo szybko się zapełnia. Szczególnie w sezonie, czyli mniej więcej od maja do października. Tym bardziej że śluby cywilne w Zakopanem udzielane są tylko w co drugą sobotę. Dlatego, kiedy już postanowicie, że chcecie zorganizować ślub cywilny w plenerze w Zakopanem i wesele w górach, nie zwlekajcie zbyt długo z pierwszym kontaktem z kierownikiem urzędu stanu cywilnego w Zakopanem.

Ślub humanistyczny Zakopane – dowolność w wyborze miejsca i daty

Poza ślubem kościelnym i cywilnym jest jeszcze trzecia możliwość, by powiedzieć sobie „tak” w plenerze. Mowa o ślubie humanistycznym w Zakopanem. Jego zaletą jest to, że jako przyszła para młoda, macie pełną swobodę w wyborze lokalizacji i terminu wydarzenia. Pora roku, miesiąc, dzień tygodnia, godzina – od Was zależą wszystkie szczegóły.

Co więcej, decydując się na ślub humanistyczny Zakopane, możecie m.in.:

 • przygotować własny scenariusz wydarzenia, 
 • samodzielnie opracować treść przysięgi,
 • a nawet wpleść w nią historię Waszej miłości.

Jako fotograf miałem zaszczyt uczestniczyć w ślubie humanistycznym w Zakopanem i z ręką na sercu przyznaję, że było to naprawdę niesamowite przeżycie. Ceremonia inna niż wszystkie, przygotowana poza schematem, z dbałością o każdy detal, w duchu slow wedding i maksymalnie osobista. 

Na długo zostanie w mojej pamięci.

Obejrzyj reportaż: Ślub humanistyczny w plenerze

Ślub humanistyczny Zakopane – gdzie zorganizować?

Jeśli chodzi o konkretną miejscówkę na ślub humanistyczny w Zakopanem, ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Oczywiście absolutnie nie musicie skupiać się wyłącznie na samej miejscowości. Celebrant, czyli osoba prowadząca uroczystość, nie stawia żadnych formalnych wymagań w tym zakresie.

Oto kilka inspiracji na miejsce ślubu humanistycznego:

 • ogród
 • polana tuż pod lasem, 
 • górskie schronisko, 
 • ulubiona dolina,
 • stodoła,
 • regionalne restauracje,
 • góralska chata,
 • hotelowy taras z widokiem na góry, 
 • pomost nad jeziorem,
 • jurta,
 • pierwszy wspólnie pokonany szlak…

Opcji, by zaplanować ślub humanistyczny w Zakopanem i okolicy jest naprawdę całe mnóstwo

Wesele Hotel Aries Zakopane - Ślub cywilny Zakopane

Skoro już poruszyłem wątek ślubu cywilnego w Zakopanem, czuję się w obowiązku napisać dwa słowa o wyjątkowym obiekcie, w który idealnie nadaje się zarówno na samą uroczystość, jak i na przyjęcie. Położony jest w podnóża gór, w samym sercu zimowej stolicy Tatr. Charakterystyczna architektura i regionalna stylistyka łączy się tu z nowoczesnym designem i elegancją. Właśnie dlatego wesele w Hotelu Aries Zakopane, bo to właśnie o nim mowa, zasługuje na uwagę.

Wnętrza zaprojektowane z wyobraźnią i z szacunkiem dla regionalnych tradycji są przepięknym tłem do celebrowania ważnych chwil i uchwycenia ich na pamiątkowych kadrach. Zresztą nie musicie wierzyć mi na słowo. Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tym wpisie wykonałem podczas ślubu cywilnego i wesela w Hotelu Aries Zakopane. Prawda, że mają niesamowity klimat? Korzystając z okazji, pozdrawiam serdecznie głównych bohaterów reportażu: Molly i Alexandra ☺

Ślub cywilny Zakopane – fotograf

Skoro chcecie spełnić marzenie o ślubie cywilnym w Zakopanem, pewnie niebawem rozpoczniecie poszukiwania fotografa z Podhala. Tak się składa, że (jak już wcześniej wspomniałem) jestem nim ja. I z przyjemnością wykonam dla Was pamiątkowe ujęcia. Jeśli estetyka moich zdjęć i sposób opowiadania historii przypadł Wam do gustu, piszcie śmiało. Na dobry początek zdradźcie mi, kiedy planujecie się pobrać, a ja sprawdzę, czy ten konkretny termin jest jeszcze dostępny.

Sprawdź: Reportaż ślubny – oferta

Reportaż ze ślubu cywilnego w Zakopanem to nie jedyna usługa, z której możecie skorzystać. Oprócz niej oferuję także:

 • film ślubny,
 • sesję narzeczeńską w górach,
 • sesję ślubną w Tatrach,
 • wykonanie albumów i odbitek.

Każdą z wymienionych pozycji szczegółowo opisuję w zakładce OFERTA. Jesteście zainteresowani którąkolwiek z nich? Wystarczy, że wypełnicie formularz kontaktowy, a ja przygotuję dla Was indywidualną wycenę i odpowiem na wszystkie pytania.