Ślub plenerowy – dlaczego  warto się na niego zdecydować?

Ślub plenerowy dlaczego warto się zdecydować ? Zapewne co najmniej raz widziałeś film, w którym para bierze romantyczny ślub na plaży albo w ogrodzie. Faktycznie, amerykańskie superprodukcje raczą nas podobnymi obrazami co rusz. Z tego powodu wiele osób samemu marzy o takim ślubie. Do niedawna faktycznie pozostawało to jedynie w sferze marzeń, na szczęście dziś jest inaczej. Od 2015 roku ślub plenerowy jest jak najbardziej legalny i z roku na rok zyskuje na popularności. Tobie też przez myśl przechodzi chęć na zorganizowanie takiej ceremonii? To wspaniale, ponieważ ślub na łonie natury daje niesamowite przeżycia. Także ja jako fotograf uwielbiam fotografować właśnie takie wesela, zupełnie inne od tych tradycyjnych.

ślub plenerowy, krzesła Czy taki ślub można wziąć w dowolnym miejscu?

Ceremonie w plenerze są dziś tak często spotykane, że trudno uwierzyć, iż jeszcze niedawno nie wydawano na nie zgody. Dopiero kilka lat temu, w 2015 roku zmieniono przepisy i dziś Ty także możesz wziąć ślub na plaży. Nie oznacza to jednak, że wolno pobierać się w dowolnym miejscu. Ustawa wyraźnie zaznacza, że ślub plenerowy może odbyć się tylko w miejscu, które zachowuje powagę uroczystości. Oznacza to tyle, że jeszcze nie można spełnić marzeń o ślubowaniu podczas skoku ze spadochronem lub nurkowania. Ponieważ jednak czasy się zmieniają, a przepisy wraz z nimi, być może za kilka lat takie śluby będą możliwe.

ślub w plenerze

Jak dużo formalności wiąże się z ceremonią w plenerze?

Kwestią, która może powstrzymywać niektóre osoby przed zorganizowaniem ślubu na łonie natury to obawa o nadmiar formalności. Tak naprawdę są one jednak niewiele większe niż przy zwykłym ślubie w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego. Należy tylko złożyć w USC podanie oraz uiścić odpowiednią opłatę. Podanie jest potrzebne, by urzędnik ocenił czy ślub plenerowy planowany jest w odpowiednio dostojnym miejscu. Natomiast opłata faktycznie będzie wyższa niż w przypadku tradycyjnej ceremonii. Oprócz standardowej skarbowej opłaty w wysokości 84zł trzeba wydać dodatkowy 1000. Jednak zapewniam, że zorganizowanie wyjątkowej ceremonii, która zachwyci gości, jest warte tego wydatku.

kamizelka drzewo ślub plenrowy

Ślub w plenerze ma o wiele więcej zalet niż wad.

Jako fotograf uczestniczę w wielu różnych rodzajach ślubów, także w tych odbywających się w plenerze. Przy okazji pracy mogę podziwiać wspaniałe dekoracje oraz porównywać ceremonie w różnych miejscach. Oczywiście każdy ślub jest cudowny, bo bierze w nim udział za każdym razem inna młoda para. Muszę jednak przyznać, że to właśnie ślub plenerowy robi na mnie i gościach ogromne wrażenie. Tutaj nie ogranicza Cię przestrzeń ani styl sali lub kościoła, możesz udekorować miejsce, w którym się pobierzecie według swojej wizji. Łatwo jest zadbać o najmniejszy detal. Poza tym krajobrazy, zwłaszcza te górskie, same w sobie stanowią już jedną wielką dekorację dla Waszego ślubu.

ślub plenerowy pocałunek polana

Ślub bez pośpiechu, ale w rytmie natury.

Śluby odbywające się w kościołach lub urzędach, zwłaszcza tych popularniejszych, mają pewną trudną do przeskoczenia wadę. Otóż ceremonie mają tam miejsce jedna za drugą. Msze w kościele zdarzają się co godzinę, śluby urzędowe nawet częściej. Ciężko o relaks i celebrowanie chwili w atmosferze ciągłego poganiania, prawda? Ślub plenerowy wygląda zupełnie inaczej, jest to wydarzenie w pełni dostosowane do Was. Nikt nie pospiesza, nie goni, a cały przebieg ceremonii możesz zaplanować tak, jak tego pragniesz. Jeśli marzysz o spokojnej atmosferze i cieszeniu się chwilą w rytmie natury, nic nie stoi na przeszkodzie.  Tuż za Wami nie czeka kolejka innych par młodych.

ślub plenorwy ziębówka

Sam wybierz klimat i atmosferę przyjęcia.

Naprawdę ciężko o bardziej indywidualny, dostosowany pod młodych ślub niż ten zorganizowany w plenerze. Możesz ustalić naprawdę wszystko, także to jakiego pragniesz klimatu oraz w jakim stylu mają ubrać się goście. Fotografowałem już różne śluby, te bardziej i mniej eleganckie. Organizując ślub plenerowy, nie musisz się martwić o zasady, jakie narzuca wnętrze urzędu lub kościoła. Tam niby można przyjść w trampkach, ale nie zawsze wypada. Natomiast ślub na leśnej polanie może mieć zupełnie luźny klimat i charakter. Nawet para młoda mająca na sobie górskie, to w plenerze nic nadzwyczajnego. Ubierz się tak, jak Ci wygodnie i ciesz się tym, co tego dnia najważniejsze – miłością.

ślub plenerowy chilooyt pochodnie

Uroczystość, którą goście zapamiętają na długo.

Oczywiście, w dniu ślubu najważniejsza jest para młoda. Każdy jednak marzy także o zachwyceniu swoich gości i właśnie dlatego tak wielką wagę przykłada do strony organizacyjnej. Wesele plenerowe to gwarancja, że zaproszeni goście jeszcze długo będą wspominać naszą uroczystość i rozmawiać o niej. Nawet z pozoru najzwyklejszy ślub plenerowy jest z samej swojej natury inny niż wszystkie. W przyrodzie nie ma dwóch takich samych dni i pobierając się na łonie natury, w pełni tego doświadczamy. Wybierając odpowiednie miejsce, mamy szansę nawet spotkać zwierzęta. Moim zadaniem będzie natomiast próba sfotografowania ich, tak abyście mieli oryginalną pamiątkę z tego pięknego, niezwykłego dnia.

ślub plenerowy ognisko

Ślub plenerowy w górach – świetny pomysł!

Okolice Tatr wydają się wprost stworzone do organizowania tu pięknych, plenerowych uroczystości. Bardzo łatwo znaleźć tu miejsce, z którego rozciąga się urzekający, malowniczy widok na góry. Takie okoliczności to wymarzone tło dla ceremonii, podczas której się pobierzecie. W takim miejscu jest też duże pole do popisu dla fotografa. Zdjęcia zachwycających pejzaży będą na pewno piękne i wzruszające oraz tak inne od surowych wnętrz urzędu. Ślub plenerowy to prawie jak połączenie reportażu ślubnego z sesją plenerową. Łatwiej też wymknąć się na chwilę na mini plener w dniu ceremonii. Lubię fotografować wszystkie śluby, ale te odbywające się poza urzędem mają w sobie coś wyjątkowego.

ślub plenerowy na polanie

Zapraszasz dużo gości? Wesele plenerowe to rozwiązanie idealne.

Warto wspomnieć jeszcze o jednej, czasem niedocenianej zalecie ślubów i wesel organizowanych na świeżym powietrzu. Podczas takiego wydarzenia w żaden sposób nie jesteś ograniczony przestrzenią. To naprawdę się przydaje, kiedy zaproszonych jest na przykład 200 gości. Nie każda sala do wynajęcia pomieści taką liczbę osób. Tymczasem podczas ślubu plenerowego może nam towarzyszyć taka, a nawet większa liczba ludzi. Leśna dolina zdecydowanie pomieści więcej gości niż sala w urzędzie, która czasem posiada ograniczenia zaledwie kilkudziesięciu lub kilkunastu osób. Na dworze nikomu nie powinno być tłoczno, a i świeżego powietrza zdecydowanie jest pod dostatkiem. To zaleta dla tych osób, które w zamkniętych pomieszczeniach mają tendencję do omdleń.

ślub plenrowy podest

Taki ślub otwiera możliwości organizacji dodatkowych atrakcji.

Ceremonia ślubna sama w sobie jest wielkim wydarzeniem, a para młoda jej największą atrakcją. To oczywiste i nikt tego nie podważa, ale ostatnio w modzie jest wzbogacanie przyjęć weselnych o inne rozrywki. W przestrzeni sali znów jednak jesteśmy ograniczeni i niewiele możemy zrobić więcej, niż wynająć fotobudkę lub barmana. Ślub plenerowy daje nam niemal nieograniczone możliwości kreacji zabawy. Chciałbyś mieć podczas swojej imprezy pokaz laserów albo wypuszczanie motyli lub gołębi? Jeżeli tylko finanse Ci na to pozwalają, wszystko da się załatwić. Filmy i zdjęcia, które potem powstają, są pamiątką i okazją do wspomnień na długie lata dla młodej pary oraz ich gości.

ślub plenerowy tańce

Ślub plenerowy jest niby popularny, a jednak wciąż bardzo oryginalny.

Odkąd wprowadzono w polskim prawie możliwość brania ślubów na łonie natury, momentalnie stały się one popularne. Nic dziwnego, patrząc na wszystkie ich zalety, niektóre wymienione wcześniej. Czy jednak oznacza to, że Twój ślub będzie taki sam, jak dziesiątki innych? Oczywiście, że nie, ponieważ plener daje niesamowite możliwości aranżacji wyjątkowej uroczystości. Wciąż też wiele ceremonii odbywa się w urzędach i kościołach, a ślub plenerowy to nadal trochę nowość. No i, jak wspomniano wcześniej, w naturze nie ma dwóch takich samych dni. Każdego dnia słońce wschodzi trochę inaczej, a na dworze kręcą się inne zwierzęta. Fotografowie oraz kamerzyści weselni wiedzą o tym najlepiej.

ślub plenerowy wyjście

Wesele na świeżym powietrzu wcale nie jest takie trudne do zorganizowania!

Być może powód, dla którego jeszcze nie zdecydowałeś się na zorganizowanie romantycznej ceremonii, to organizacja. Niektórym wydaje się, że jest to przedsięwzięcie ponad ich siły. Niekoniecznie musi tak być. Tradycyjny ślub to przecież również masa przygotowań i każda para daje radę. Dziś wiele obiektów takich jak hotele organizuje ślub plenerowy właściwie za państwa młodych, dbając o wszystkie szczegóły. Firmy i obiekty zajmują się wynajmem krzeseł, namiotów na wesele oraz aranżacją miejsca, w którym się pobierzecie, na przykład łuku. Wtedy nie musisz robić nic więcej niż przy tradycyjnym ślubie. Efekt końcowy jest jednak o wiele bardziej spektakularny, niż byłby w tradycyjnym przypadku, a za tym idą zdjęcia i film.

wesele ziebowka zakopane1763

Zorganizuj wzruszającą ceremonię w plenerze.

Ślub to wyjątkowe wydarzenie, mające najczęściej miejsce tylko raz w życiu. To wystarczający powód, by zorganizować je najlepiej, jak tylko się da. Nie bój się więc podjąć decyzji o ceremonii w plenerze. Każda osoba kochająca naturę doceni piękno przyrody jako tła dla składanej przysięgi. Wszyscy goście zaś na pewno jeszcze przez długie lata będą wspominać ślub plenerowy. Taka uroczystość jest stworzona dla każdego, kto chce się wyróżniać, ale także po prostu przeżyć coś wyjątkowego. I wcale nie trzeba robić przyjęcia na plaży jak z kinowego filmu. Nieco spokojniejsza, ale romantyczna ceremonia wśród lasów i łąk z widokiem na góry? Ona też zabierze dech w piersiach wszystkim zgromadzonym.

wesele ziebowka zakopane0742

Dopełnieniem tego wspaniałego dnia będą zdjęcia i film – wyjątkowe, niepowtarzalne, Twoje.

Ślub zorganizowany w plenerze dostarcza niesamowitych wrażeń, a Tatry to wymarzone miejsce na taką uroczystość. Bardzo łatwo tu o miejsce, z którego w piękny sposób będzie widać góry. Okoliczności przyrody będą piękniejszym tłem składania przysięgi niż surowe wnętrze urzędu, a zdjęcia i filmy, jakie powstaną, wyjątkowe. Ślub plenerowy daje niesamowite możliwości fotografowi i kamerzyście na to, aby już w dniu samej ceremonii powstały piękne materiały. Takie na miarę sesji plenerowej. Wystarczy jedna Twoja decyzja, a ten piękny ślub wśród przyrody może być Twoim ślubem. Tutaj obejrzycie pełną relacje z ślubu Victorii i Miłosza