Kraina Smaku wesele - Paulina & Mateusz

Kraina smaku wesele to wydarzenie, gdzie kluczową rolę odgrywają ludzie, emocje i tradycje. Dzięki temu uczestniczyłem w wyjątkowym ślubie i weselu, gdzie jak trzeba się wzruszać, to widać to na każdej twarzy i w każdym geście, a jak trzeba się weselić, to śmiech i zabawa roznosi się po całej okolicy, a podłoga dudni do białego rana. Tak właśnie wygląda wesele góralskie!

01 Kraina Smaku Wesele 1001

Silne emocje przeplatane barwną, góralską tradycją - Kraina Smaku Wesele

Nim zacznie się huczna zabawa, uczestniczę w ostatnich przygotowaniach zarówno u pana młodego, jak i u panny młodej. Przyznam, że nie są to łatwe chwile, ponieważ przed nimi ogromne wyzwania, ostatnie pośpieszne przygotowania i momenty niepewności, a wszystko to przepełnione jest szczerymi i spontanicznymi emocjami oraz reakcjami. Ale jest to także idealny materiał na reportaż, z którego powstanie pierwsza część niesamowitej opowieści, rozgrywającej się w kilku lokalizacjach, a której epicentrum kumuluje się w wyjątkowym miejscu, jakim jest kraina smaku wesele.

Na góralską tradycję, która jest obecna niemal na każdej tego rodzaju uroczystości weselnej, składają się zarówno obrzędy, stroje, przyśpiewki, jak i kuchnia. Istotną góralską tradycją, która odróżnia je od innych wesel, jest to, że młoda para udaje się do kościoła osobno, a wspólny przejazd, najczęściej bryczką zaprzężoną w piękne konie, odbywa się z kościoła do miejsca, gdzie goście będą oddawać się hucznej zabawie, czyli w tym przypadku jest to kraina smaku wesele. Wcześniej jednak panna młoda musi wysłać do młodego swoje druhny z wódką i muzykantami. To też barwna i niesamowita tradycja.

Góralska tradycja – Wesele Zakopane

Zanim jednak to nastąpi, towarzyszę w domu rodzinnym panny i pana młodego, co daje mi możliwość uchwycenia wszystkich nieodłącznych emocji obecnych w tak ważnym wydarzeniu oraz drobnych, ale niezwykle istotnych szczegółów i niuansów charakterystycznych dla przedślubnych przygotowań. Mam przy tym okazję podziwiać piękne regionalne i misternie haftowane stroje, które są niepowtarzalne pod każdym względem i w bardzo dużym stopniu stanowią o wyjątkowości uroczystości, jakim jest ślub i wesele Zakopane. Która kobieta nie chciałaby takiej sukni do ślubu?

Suknia panny młodej składa się z kilku elementów. Są to między innymi koszula z haftem, aksamitna kamizelka i kilkuwarstwowa spódnica z koronkami, ale nie mniej istotne są same dodatki, czyli prawdziwe skórzane kierpce i czerwone korale. Co zakłada na siebie pan młody? Jest to również haftowana koszula oraz portki, czyli specjalne regionalne spodnie góralskie, a także bogato zdobiona peleryna. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć im równie pięknego i kolorowego życia na nowej drodze.

Punkt kulminacyjny, czyli ślub Zakopane

Nie da się ukryć, że prawie zawsze punktem kulminacyjnym góralskich uroczystości weselnych jest ślub Zakopane w lokalnym kościele. To właśnie ta ceremonia wywołuje szczególnie wiele emocji i obaw – w końcu młodzi składają sobie wyjątkowe pod każdym względem obietnice, których deklarują przestrzegać aż do grobowej deski. Wcale nie tak trudno ugryźć się w tych chwilach w język, ale młoda para zawsze wychodzi z tego obronną ręką, a ewentualne pomyłki z czasem stają się po prostu wesołym wspomnieniem. To także moment błogosławieństwa przez rodziców, równie wzruszający i piękny. To właśnie w tych chwilach spotykam się ze łzami wzruszenia i radości, czego nikt na szczerym i spontanicznym ślubie góralskim nie ukrywa – i to jest także idealny materiał na reportaż z takiej uroczystości, którego fotograf Zakopane nie może nigdy pominąć w swoim albumie.

Kraina smaku - wesele wielobarwne i wykwintne

Ślub Zakopane to feeria barw, które królują przede wszystkim na regionalnych strojach pary młodej oraz druhen i drużbów, ale nie tylko. Również sam wystrój kościoła, sali weselnej, a nawet stołów zachwycają kolorową i misternie przygotowaną oprawą, która jest tak silnie zakorzeniona w góralskiej tradycji. Hafty, ręcznie tkane materiały, kłosy i zielone rośliny są obecne także w domach rodzinnych młodej pary, a ja zwracam na to uwagę przede wszystkim na sali weselnej, gdzie odbywa się ostatnia część uroczystości weselnych, czyli po prostu huczna zabawa połączona z regionalnymi i wykwintnymi smakami.

Czym chata bogata – to polskie powiedzenie, z którego Polska słynie, a Kraina smaku wesele jest tego najlepszym przykładem. Jeśli ktoś uważa, że regionalne, góralskie jedzenie nie może być wykwintne, to jest w wielkim błędzie i powinien to przekonanie jak najszybciej zweryfikować. Mogę zapewnić, że góralska uczta nie ma sobie równych zarówno pod względem ilości, jak i smaków, o czym najlepiej świadczą opróżnione talerze i półmiski. Z czegoś w końcu muszą czerpać siłę prawdziwi górale, którzy odznaczają się wyjątkową siłą i twardym charakterem.

Obrzędy i przyśpiewki, czyli wesele Zakopane

Kluczową rolę w góralskim weselu odgrywają przekazywane z pokolenia na pokolenie obrzędy i przyśpiewki. Trudno sobie wyobrazić, że mogłoby na tej zabawie zabraknąć góralskiej kapeli, która przygrywa na skrzypkach, basach, dudach i piszczałkach, w takim miejscu jak kraina smaku wesele. Ta charakterystyczna muzyka jest więc jednym z kluczowych elementów góralskiego wesela i mogę śmiało powiedzieć, że też gwarancją dobrej zabawy – nikt tak skutecznie nie potrafi zaprosić gości do tańca. Dzięki temu każdy fotograf Zakopane ma świetny materiał na reportaż z hucznej i spontanicznej zabawy na parkiecie i jak wcześniej twarze były poważne, tak teraz główne emocje to radość i szczęście. Takie ujęcia ogląda się po latach najprzyjemniej, a ja zawsze wybieram te najlepsze.

Jakie obrzędy są szczególnie ważne w czasie góralskiego wesela? Kulminacyjnym momentem są cepiny, które polegają na zdjęciu pannie młodej wianka z głowy i zastąpienie go chustą, a panu młodemu odczepia się piórko z kapelusza. Oczywiście, jeśli pan młody chce odzyskać swój kapelusz, to musi go wykupić. Po cepinach następuje tradycyjny, wspólny taniec pary młodej, a zabawa oczywiście trwa, aż do białego rana. Trzeba jednak o tym wiedzieć, że tradycyjne, góralskie wesele tak naprawdę może trwać nawet kilka dni – tak mówi tradycja, a jak wiadomo, powinno się jej przestrzegać. Obrzędy weselne i zabawy góralskie to także okazja do wyjątkowych ujęć, więc ja, jako profesjonalny fotograf Zakopane, miałem zdecydowanie dużo pracy, ale dzięki temu było w czym wybierać!

Klimat i styl jedyny w swoim rodzaju, czyli kraina smaku wesele

Ślub Zakopane to niepowtarzalny klimat. W takich miejscach jak kraina smaku wesele dopieszczony jest najmniejszy szczegół, który nawet jeśli z pozoru wydaje się błahy, to jednak jest tak samo niezbędnym elementem całej machiny przygotowań do tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia i ma niebagatelny wpływ na jego efekt końcowy. Rustykalny charakter sali weselnej idealnie wpisuje się w klimaty góralskie – drewno, haftowane serwetki, lokalne zioła i kwiaty – to wszystko sprawia, że zarówno ślub, jak i wesele Zakopane jest prawdziwe, barwne i radosne. Nie ukrywam, że to każde świetne miejsce do reportażu zdjęciowego. Sama sala, jak i otoczenie, a także źródła światła sprawiają, że każde ujęcie będzie niepowtarzalne i w pełni odda atmosferę gorączkowych przygotowań, momentów szczególnie wzruszających oraz hucznej i upojnej zabawy.