Fotograf na wesele Kraków – poradnik.

Fotograf na wesele Kraków .Organizacja wesela to temat, o którym można by pewnie napisać książkę. Tę jedną imprezę poprzedzają miesiące przygotowań i załatwiania różnych szczegółów, które trzeba ze sobą zgrać. Ja jako fotograf na wesele Kraków z racji swojej pracy miałem okazje uczestniczyć w wielu ślubach i weselach. Widziałem, co udawało się parom zorganizować dobrze, a co trochę mniej. Wiem też, co jest ważne z perspektywy fotografa i kamerzysty. A także jak poszczególne sprawy odbijają się na jakości zdjęć i filmów. Dziś postanowiłem podzielić się tą wiedzą z Wami, tak, aby u Was wszystko udało się idealnie, a zdjęcia i film wyszły pięknie.

Miejsce ceremonii i sala weselna odpowiedniej wielkości

Krokiem, który zazwyczaj otwiera przygotowania do ślubu, jest zrobienie wstępnej listy gości. Słusznie, bo bez tego nie da się ruszyć dalej ani oszacować budżetu. Jest to również ważne przy wyborze miejsc, w których odbędą się ślub i wesele. Nie można wybierać miejsca za małego, to oczywiste, wtedy będzie ścisk i goście będą czuli się niekomfortowo. Jednak, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, nie ma sensu też iść w miejsca zbyt duże. Jako fotograf na wesele Kraków wiem, że wtedy ma się wrażenie, jakby właściwie nikt nie przyszedł i nikt się nie bawił. Jeśli planujecie ślub kościelny, a zapraszacie 100 czy 150 osób, nie planujcie go w małej kapliczce na 30. Obejrzyjcie też dokładnie salę, sprawdźcie, czy ma wystarczająco duży parkiet. Jeśli bierzecie ślub cywilny, a sala w urzędzie jest niewielka, pomyślcie o ślubie poza siedzibą USC. Nie musi on być plenerowy, zimą może odbyć się na sali weselnej.

fotograf na wesele kraków

Zaplanujcie dokładnie swoje przygotowania

Reportaż z dnia ślubu najczęściej zaczyna się już w trakcie przygotowań. Takie zdjęcia wychodzą bardzo fajnie i polecam brać fotografa już na nie, ale warto też dokładnie przemyśleć i rozplanować tę sesję. Najpierw zastanówcie się, jakie wybrać pomieszczenie. Wybierzcie taki pokój, w którym jest najwięcej okien i wpada jak najwięcej światła. Każdy fotograf na wesele Kraków będzie miał wtedy ułatwioną pracę. Zadbajcie też koniecznie o to, żeby w tym pokoju panował porządek, rozrzucone ubrania czy niedomknięte szafki będzie później widać na zdjęciach. Przygotujcie też odpowiednio wcześniej wszystkie dodatki i gadżety, które mają być na zdjęciach. Jeśli panna młoda jest już po fryzjerze i makijażu, a chce na zdjęciach malować usta szminką, niech ta szminka będzie gdzieś pod ręką. Jeżeli chce mieć zdjęcie sukni na wieszaku, niech nie zakłada jej wcześniej. Wtedy przydają się takie gadżety jak szlafrok i wieszak z napisami, na przykład “panna młoda”.

fotografia ślubna nowy sącz

Błogosławieństwo i życzenia to ważne momenty

Podobne zasady, dotyczące wyboru pomieszczenia, jego wielkości i porządku w nim, dotyczą błogosławieństwa rodziców. Uczestniczy w nim zwykle kilka osób, więc jeśli nie macie dość dużo miejsca w domu, możecie zorganizować błogosławieństwo w kościele, chwilę przed rozpoczęciem mszy. Dobrze zorganizować trzeba też życzenia, szczególnie wtedy, gdy mają miejsce na sali.  Jako fotograf na wesele Kraków zawsze podpowiadam parom młodym, by nie ulegały odruchom wciskania się w róg pomieszczenia. Wtedy i gościom ciężko jest się do Was dostać, i my jako fotograf i filmowiec niewiele możemy zdziałać, by było coś widać. Nie ma też sensu, aby Wasi goście musieli stać w długiej kolejce, zwłaszcza gdy jest ich wielu. Najlepiej poproście zespół czy DJa o to, aby zapraszali gości po kolei stolikami. Warto też, aby życzenia odbyły się już po obiedzie. To wszystko sprawi, że nikt się nie zdenerwuje, a całość pójdzie szybko i sprawnie.

255 storyboard 2

Pamiętajcie, że fotograf na wesele Kraków ma określone godziny pracy

Tradycyjne wesele trwa do białego rana, ale miejcie na uwadze, że fotograf i kamerzysta nie pracują tak długo. Zwykle około północy kończy się ich dzień pracy, który w naszym przypadku trwa do około 24:10. W związku z tym, jeśli zależy Wam na uwiecznieniu poszczególnych momentów przyjęcia, zaplanujcie, by odbyły się wcześniej, przed północą. Dotyczy to chociażby krojenia tortu, podziękowań dla rodziców, oczepin. Jako fotograf na wesele Kraków radzę wcześniej, w domu, rozpisać sobie harmonogram wesela i uzgodnić go później z obsługą sali. Jeśli chodzi o same oczepiny, tutaj tez mam dla Was małą wskazówkę. Tradycja nakazuje w tym miejscu rzucić paniom bukietem, welonem, a panom muszką lub krawatem. Zwykle kawalerowie lub panny, ustawiając się do łapania, robią kółko. Z perspektywy fotografa nie jest to mądre, bo wtedy po prostu nic nie widać. Najlepiej jest wtedy, kiedy kandydaci do łapania stoją z tyłu w rzędzie, a osoba rzuca za siebie.

fotograf na wesele kraków

Podstawa to oswojenie się z aparatem

Pewnie można by dawać jeszcze więcej technicznych wskazówek, jak się przyszykować do sesji, czy jak ustawić podczas zdjęć. Nic to jednak nie da, jeżeli będziecie krępować się przed aparatem. Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu, kiedy młoda para i ich bliscy przeżywają mnóstwo emocji i to te emocje powinno być widać na zdjęciach. Najważniejsze są Wasza radość, miłość i szczery uśmiech. Jeśli tego zabraknie, to żaden fotograf na wesele Kraków nie wyczaruje cudów. Aby w dniu ślubu nie stresować się obecnością fotografa, warto go wcześniej poznać, najlepiej podczas sesji narzeczeńskiej. Taka sesja to szansa i na oswojenie się z aparatem w ogóle, jak i na dokładniejsze poznanie fotografa ślubnego i jego stylu pracy. Osoby zupełnie bez doświadczenia z pozowaniem mogą bowiem na początek czuć się dziwnie, że ktoś mówi im, jak mają się ustawić. Zdjęcia z sesji można potem wykorzystać na podziękowania dla rodziców.

fotografia ślubna nowy sącz

Trochę dobrej organizacji, dużo miłości i na pewno wszystko się uda!

To, czy Wasze wesele się uda i czy zdjęcia i filmy dobrze wyjdą, jest tak naprawdę kwestią zgrania dwóch rzeczy. Oczywiście, dobrej organizacji, czyli zadbania o wszystkie techniczne i logistyczne szczegóły. Warto zapytać usługodawców o rady, jak należy się zachować, aby wszystko dobrze wyszło. Wasz fotograf na wesele Kraków na pewno chętnie odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Druga sprawa to wspomniana wcześniej radość i spontaniczność. Bez tego nawet najlepiej zorganizowana impreza nie wyjdzie na materiałach foto i video za dobrze. Stres i sztuczność będzie widać. Dlatego, w dniu ślubu przypomnijcie sobie, po co tak naprawdę tu jesteście i co Was do tego doprowadziło. Jeśli będziecie dobrze przygotowani organizacyjnie, a jednocześnie mocno skupieni na Waszym uczuciu, wszystko na pewno wyjdzie świetnie.

Obejrzyj pełny reportaż klikając na link poniżej

http://web.dfirma.pl/old-kiszela/wesele-ziebowka/