Fotograf i kamerzysta na wesele – razem czy osobno?

Fotograf i kamerzysta na wesele. Dla wielu osób organizacja ślubu i wesela jest największym przedsięwzięciem organizacyjnym w życiu. Każdy chce, aby jego uroczystość była dopracowana i dopięta na ostatni guzik pod każdym względem. Właśnie dlatego wesela są zazwyczaj poprzedzone miesiącami, a czasem i latami przygotowań. Na liście rzeczy do załatwienia w pierwszej kolejności znajduje się między innymi pozycja fotograf i kamerzysta na wesele. Są to jedni z tych usługodawców, których rezerwuje się od razu po załatwieniu terminu na sali, obok na przykład oprawy muzycznej. Jeśli para młoda marzy o tym, by mieć na swojej uroczystości zarówno fotografa, jak i filmowca, jednym z dylematów jest wybór firmy lub firm, które oferuje te usługi. Czy zdecydować się na jeden z działających wspólnie duetów foto-video? Czy może lepiej wynająć dwie osobne firmy? Dziś w naszym poradniku pomożemy Wam podjąć tę niełatwą, ale ważną decyzję.

Postaw na zgrany duet

fotograf i kamerzysta na wesele

Pewnie każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, my jednak uważamy, że więcej pozytywów można znaleźć w filmowo-fotograficznym duecie. Ludzie tworzący zespoły takie jak nasz to nie są osoby z przypadku. To znajomi i przyjaciele, którzy znają się od wielu lat i bardzo dobrze poznali styl swojej pracy. To pozwala im idealnie współpracować i zgrać każdy swój ruch. Rzadko zdarza się, żeby takie osoby weszły sobie w kadr. A wiadomo, że nikt nie chce sytuacji, w której na filmie widać przemykającego ze sprzętem fotografa i na odwrót. Fotograf i kamerzysta na wesele pracujący na co dzień razem mają za sobą doświadczenie mnóstwa imprez i wiedzą, jak tego uniknąć. Nie przeszkadzają sobie w żaden sposób w pracy. Jest to łatwiejsze u osób, które się znają niż takich, które widzą po raz pierwszy na danym weselu. Wtedy zawsze istnieje ryzyko wpadki z drugą z osób w kadrze.

Jedna firma to jeden harmonijny styl materiałów

fotografia ślubna nowy sącz

Organizując wesele, na pewno dbacie o to, żeby wszystkie dekoracje tworzyły spójną kompozycję. Zaproszenia, winietki, kwiaty, wszystko jest wybierane w kolorze przewodnim i z podobnymi elementami. Warto więc, żeby film i zdjęcia również do siebie pasowały. Załatwianie fotografa osobno i filmowca osobno może się skończyć na tym, że efekt końcowy będzie bardzo rozbieżny. Może też być tak, że film będzie dobrej jakości, a zdjęcia złej lub na odwrót. Taka sytuacja może zniszczyć radość z wesela oraz sprawić, że miesiące przygotowań pójdą na marne. Radą na to są oczywiście fotograf i kamerzysta na wesele, którzy razem pracują. Wspólnie dbają wtedy nie tylko o samo powstawanie reportażu z uroczystości, ale również o obróbkę materiałów. Dzięki temu dostajecie do rąk album oraz film, które będą się wspaniale uzupełniać i pokazywać tę samą historię miłości.

Kwestie organizacyjne i logistyczne też są ważne

fotografia ślubna nowy sącz

Czasem ludzie nie doceniają jeszcze jednego aspektu, który przemawia za wyborem duetu. Mowa tu o formalnościach i innych tego typu kwestiach. Jedna firma to jedna umowa, a więc mniej biegania za załatwianiem formalności. Może to okazać się sporym ułatwieniem podczas gorączki przygotowań. Szczególnie ucieszą się pary mieszkające w innej miejscowości niż ta, w której biorą ślub. Będzie ich czekała tylko jedna wycieczka w celu podpisania dokumentów, a nie dwie. Fotograf i kamerzysta na wesele pracujący razem również lepiej zgrają swoje godziny pracy oraz czas przyjazdu na miejsce uroczystości. Istnieje mniejsze ryzyko, że któraś ze stron się spóźni lub będzie miała kłopot z trafieniem na miejsce. To zawsze mniej stresu dla Was w dniu ślubu oraz wcześniej podczas przygotowań, a tego stresu nie brakuje. Czas, który zaoszczędzicie na tym, że spotkanie z fotografem i kamerzystą odbędzie się w jednym miejscu i o tej samej porze, może okazać się bardzo cenny.

Jedna firma to sprawniejszy kontakt

291 storyboard

Zalety organizacyjno-logistyczne współpracy z jedną firmą odpowiedzialną za zdjęcia i film to nie tylko mniej formalności. Również kontakt jest ułatwiony. I to zarówno ten na linii Wy-usługodawcy, jak i fotografa i kamerzysty między sobą. Nie musicie wymieniać z każdym osobnych maili, wystarczy ten na wspólną skrzynkę lub dla jednego z zaznaczeniem do wiadomości drugiego. Również, kiedy zadzwonicie do jednej z osób, ustalenia na pewno zostaną przekazane drugiej. Fotograf i kamerzysta na wesele na pewno będą współpracowali ze sobą bardzo ściśle. Jeszcze przed samą imprezą na pewno ustalą wspólnie, w jakim stylu planują zrealizować materiał, biorąc pod uwagę Wasze wskazówki. Spotkania zaś będą odbywały się w czwórkę, czyli para młoda oraz fotograf i filmowiec i dzięki temu łatwiej będzie tę wspólną wizję ustalić. Mniej telefonów i maili to niby szczegół, ale w bieganinie organizacyjnej bardzo to docenicie.

Uproszczony odbiór materiałów

339 storyboard

Również, jeśli chodzi o sam odbiór gotowego albumu czy filmu, będzie na pewno lepiej z jedną firmą. Wspomnieliśmy już, że również na etapie obróbki i montażu wspólnicy na pewno będą pomagać sobie w pracy. Będą też ze sobą w stałym kontakcie. Dzięki temu materiały będą nie tylko spójne, ale i gotowe w tym samym albo podobnym czasie. A różnica miesiąca czy dwóch pomiędzy otrzymaniem zdjęć i filmów może naprawdę zostawić niedosyt, a wręcz zdenerwować. Fotograf i kamerzysta na wesele z jednej firmy to mniejsze ryzyko takiej sytuacji. Poza tym po raz kolejny dochodzi to, że wszystko może się odbyć podczas jednej wizyty w siedzibie firmy. Piszemy o tym tyle razy dlatego, że widzieliśmy już wiele par, które były wdzięczne za taką możliwość. Kiedy w kalendarzu widnieje spotkanie z zespołem, dekoratorem i florystą, dobrze, kiedy choć te z fotografem i kamerzystą można połączyć w jedno.

Mniej czasu poświęconego na szukanie firm

340 storyboard

Oszczędność czasu, jaka wynika z wybrania fotografa i kamerzysty w pakiecie, rozpoczyna się już przed podpisaniem umowy. Wiadomo, zanim para młoda zdecyduje się na konkretne osoby, którym powierzy obsługę swojego wesela, najpierw musi przejrzeć oferty. Ta niepozorna czynność może przeciągać się w nieskończoność, ponieważ ogłoszeń usługodawców jest pełno. Setki zdjęć w portfolio do przejrzenia i porównania, zapytania o oferty z cennikiem… A potem trzeba robić to od nowa, raz jeszcze, tym razem z kamerzystami. Tymczasem fotograf i kamerzysta na wesele wybrani w pakiecie upraszczają sprawę. Jeśli bierzemy pod uwagę tylko duety, to już odpada nam wiele firm jednoosobowych do przejrzenia. Poza tym, wybierając jakiegoś fotografa, możemy od razu zaufać też kamerzyście i już nie szukać dalej. Pary pracujące ze sobą reprezentują z reguły ten sam poziom i styl, więc jeśli spodobały się Wam prace jednej osoby, bardzo małe jest prawdopodobieństwo, że nie przypadną Wam do gustu realizacje tej drugiej.

Fotograf i kamerzysta z jednej firmy najlepsi na ślubie wyjazdowym

337 storyboard

Kiedy jeszcze warto zredukować ilość firm, z którymi współpracujecie? Wtedy, gdy ślub odbywa się w innej miejscowości niż ta, w której zamieszkujecie Wy i goście. Śluby wyjazdowe staja się bardzo modne, zarówno organizowane w Polsce, jak i za granicą. Ślub w górach albo na greckiej plaży? Jeśli tylko budżet Wam pozwala na zorganizowanie takiej wycieczki, to czemu nie. Wtedy pojawia się kwestia zabrania usługodawców ze sobą bądź znalezienia ich na miejscu. Bez względu na to, na jaką opcję się zdecydujecie, fotograf i kamerzysta na wesele lepiej sprawdzą się, będąc z jednej firmy. Jeśli chcecie zabrać ich ze sobą, łatwiej logistycznie załatwicie kwestię noclegu oraz wyżywienia. Jeżeli bierzecie firmę lokalną, tym lepiej, a wtedy też prościej załatwiać wszystko z jedną firmą. Tym bardziej, kiedy w ogóle nie znacie danej miejscowości, prościej jest podjechać do jednej siedziby firmy.

Przyjaciele w pracy i poza nią będą współpracować perfekcyjnie

fotograf i kamerzysta na wesele

Znający się od lat, a nawet przyjaźniący fotograf i kamerzysta na pewno są gwarancją udanej współpracy między nimi. I będzie się to objawiało nie tylko we wspomnianym już przeze mnie niewchodzeniu sobie w kadr. Osoby takie również po prostu służą sobie radą i pomocą w sprawach zawodowych. To usprawnia proces pracy, bo w przypadku wątpliwości, pod ręką zawsze jest pomocny wspólnik. My również jako fotograf i kamerzysta na wesele jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie. Właściwie codziennie wspieramy się w naszej pracy, szanując naszą niezależność, ale jednocześnie sobie pomagając. Dzięki temu wszystko idzie sprawnie, pary szybko otrzymują gotowy materiał, a my świadczymy usługi na podobnym poziomie. Wspólnie jest też łatwiej opanować kryzysowe lub niespodziewane sytuacje. Dlatego tak wielu fotografów i kamerzystów zakłada wspólne firmy i dlatego my też tak zrobiliśmy. Udana współpraca to korzyść nasza, ale przede wszystkim Wasza.

Duet daje większe możliwości

a t 29 09 018 1678

Firmy składające się z działających razem fotografów i filmowców mogą oferować ciekawe dodatki. Poza standardowym reportażem ze ślubu i wesela oraz sesją plenerową mogą to być sesja narzeczeńska albo podziękowania dla rodziców w formie filmu. W przypadku osobnych firm nie zawsze da się zgrać terminy lub nie zawsze osoby się na to zgadzają. Natomiast fotograf i kamerzysta na wesele działający razem nie widzą żadnego problemu w tym, by filmowiec był obecny podczas sesji zdjęciowej. Tyczy się to również pleneru po ślubie. Efekty takich współprac są niesamowite. Filmiki nagrane podczas sesji plenerowej czy narzeczeńskiej super wyglądają wplecione w teledysk ślubny. Wszystkie tego typu filmy, z wykorzystaniem zdjęć, są wtedy również obrabiane i montowane wspólnie, co naprawdę stwarza wspaniałe efekty. Warto, wybierając duet na swój ślub, po prostu zapytać, czy oferują również jakieś ciekawe filmowe lub fotograficzne dodatki.

W pakiecie łatwiej o wolny termin

fotograf i kamerzysta na wesele

W dzisiejszej branży ślubnej zawsze kłopotem są terminy. Niby usługodawców jest wielu, ale okazuje się, że przynajmniej ci najlepsi mają kalendarz pozajmowany nawet na 2-3 lata do przodu. Tym bardziej nie lada wyzwaniem okazuje się zgranie długiej listy usług na jedną konkretną datę. Macie już salę, a tu ten sam termin musi mieć wolny zespół lub DJ, florysta, a także fotograf i kamerzysta na wesele. Na szczęście duety zazwyczaj mają te same wolne terminy u obu osób z pary. Nie jest to oczywiście reguła, u nas też czasem każdy z nas realizuje swoje zlecenie. Są to jednak wyjątki. Z dużym prawdopodobieństwem możecie liczyć na to, że jeśli fotograf ma wolny termin to i kamerzysta będzie go miał. Dzięki temu znów macie załatwione dwa w jednym i za jednym zamachem odznaczone dwa punkty w harmonogramie.

Po prostu lubimy razem pracować!

fotograf i kamerzysta na wesele

Może ten punkt wyda Wam się trochę zabawny, ale taka jest prawda. Jednym z powodów, dla którego będziemy zachęcać do wybierania duetów, jest to, że lubimy razem pracować i świetnie się dogadujemy. Zresztą na pewno tyczy się to każdej firmy tego typu. I nie jest to wcale egoistyczny punkt, z którego tylko my mamy korzyść. Kiedy fotograf i kamerzysta na wesele się lubią i dogadują, podczas pracy panuje fajna atmosfera, która potem odzwierciedlają gotowe zdjęcia i filmy. I na odwrót, jeśli przypadkowi fotograf i kamerzysta z jakiegokolwiek powodu nie zapałają do siebie sympatią, to potem to również wychodzi na materiale. Wiadomo, że nikt tego nie chce, dlatego lepiej postawić na takich ludzi, którzy na pewno się lubią i dogadają w każdej sytuacji.

Fotograf i kamerzysta na wesele z jednej ekipy to po prostu najlepszy wybór

fotograf i kamerzysta na wesele

Jak widać, szukając usług foto i video warto wybierać fotografów i filmowców, którzy są z jednej firmy. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, zarówno dotyczących ich współpracy, jak i spraw bardziej organizacyjnych. Każdy etap od wybierania firmy, przez podpisanie umowy, aż po odbiór materiałów jest łatwiejszy, kiedy fotograf i kamerzysta na wesele pochodzą z tej samej firmy. Nie inaczej jest z nami, którzy znamy się już od wielu lat i zrealizowaliśmy razem już bardzo wiele zleceń. Kochamy ze sobą pracować, co widać potem na zdjęciach, a to przekłada się na Waszą korzyść. Podsumowując, jeśli tylko macie taką możliwość, wybierzcie do współpracy nie dwie obce sobie osoby, ale dobrze zgrany duet.

Przeczytajcie też parę zdań o nas klikając tutaj