Borowy Dwór Wesela - Moje wielkie, góralskie wesele.

Borowy Dwór WeselaFotografem ślubnym jestem już od wielu lat. Byłem już na wielu różnych weselach, z których każde było na swój sposób wyjątkowe. Mimo to, szczególne miejsce w moim sercu zajmują wesela góralskie. Oczywiście mam tu na myśli wesela stricte góralskie, a nie wesela, które tylko w ograniczonym stopniu do nich nawiązują.

borowy dwor wesela 1879

Domowa tradycja rodem z Podhala - Borowy Dwór Wesela

Dawniej zastanawiałem się, dlaczego wśród takich osób jak fotograf ślubny Podhale zajmuje szczególne miejsce. Teraz już wiem dlaczego tak jest. Wesele na Podhalu rozpoczyna się na długo przed ślubem. Tradycyjne, góralskie wesele to czas na różnego rodzaju przyśpiewki, wypytowiny, a także na wiele innych, tamtejszych tradycji. Dla mnie zaskoczeniem było to, że przyszli Państwo Młodzi drogę do kościoła pokonują osobno. Owszem, każde z nich idzie w towarzystwie swoich – nazwijmy to – drużbów, ale wciąż nie jest to wspólna, małżeńska droga. Swoją pierwszą, wspólną drogę pokonują oni dopiero z kościoła, nawiasem mówiąc kierując się w stronę restauracji Borowy Dwór wesela.

Rubaszne tradycje? Nie do końca! - Fotograf ślubny Podhale

W powszechnej świadomości przyjęło się, że ślub i wesele w górach to wydarzenia dość rubaszne. Tymczasem na własne oczy przekonałem się, że dominują w nich zwykle  zabawy. Owszem, nie można odmówić góralom dobrego i nieraz ciętego humoru. Ostatnią taką imprezą na której byłem, było wesele w Borowym Dworze. Jest to malownicza i pięknie prezentująca się restauracja, która swoją stylistyką nawiązuje do góralskiej stylizacji. Wnętrze tej restauracji doskonale komponowało się z niezwykłymi, barwnymi strojami ludowymi. Wesele w Borowym Dworze było zatem czymś w rodzaju wręcz niepowtarzalnego, wyjątkowego wydarzenia, które – dzięki śpiewom i strojom – na długo zapadło w mojej pamięci. Zobaczcie sami zdjęcia z Borowy Dwór Wesela

Prawdziwy raj dla Fotografa ślubnego z Nowego Targu - Borowy Dwór Wesela

Dla takich osób jak fotograf ślubny Nowy Targ to piękna miejscowość, która jest swoistym łącznikiem między Beskidem Żywieckim a Tatrami. Tak było również i dla mnie, gdyż wesele w Borowym Dworze odbywało się w odległości zaledwie 10 km od tego miasta. Dlaczego akurat mówię o Nowym Targu? Większość uczestników wesela pochodziła właśnie stamtąd. I choć jest to miasto, które na co dzień nie emanuje góralską tradycją, to sporo osób – jak jeden mąż – na ten jeden, wyjątkowy dzień przyszło do karczmy w góralskim ubiorze. Dla mnie, jako dla fotografa, była to świetna okazja, by utrwalić przed obiektywem to niezwykłe wydarzenie. Można nawet powiedzieć, że w pewnym stopniu przeniosłem się w czasie…do Borowy dwór Wesela

Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa - Borowy Dwór Wesela

Trzeba przyznać, że górale potrafią się kulturalnie i mądrze bawić. Na weselu w Borowym Dworze było całkiem sporo alkoholu. Chcę jednak jasno zaznaczyć, że górale (może jest to efekt tzw. „mocnych głów”?) przez cały dzień i wieczór bawili się zgodnie z poszanowaniem tradycji i Państwa Młodych i miejsca, w którym się znajdowali. Muszę też przyznać, że – patrząc na nich – sam wyobrażałem sobie, jak wyglądałoby moje „wielkie, góralskie wesele”. Niestety jestem zmuszony podkreślić, że jako Pan Młody nie miałbym tyle werwy co moi potencjalni współbiesiadnicy. Wesele w górach to wydarzenie, do którego przyzwyczajeni są… tylko podhalańscy fotografowie. Mnóstwo energii zostawionej na parkiecie i niekończące się możliwości taneczne biesiadników to cechy, przed którymi chylę czoła. Nawiasem mówiąc, sam chciałbym mieć taką kondycję.

Wesele Borowy Dwór - Słońce zachodzi, do domu czas iść już...

Zazdroszczę pracownikom tamtejszej restauracji. Z punktu widzenia osób zatrudnionych w karczmie Borowy Dwór wesela góralskie są czymś, co można obserwować (przynajmniej) raz na tydzień. Niestety w moim przypadku nie zawsze jest to dane. A szkoda, bo do góralskiego wesela w Borowym Dworze będę zawsze chętnie wracał pamięcią.

A tak na marginesie, cena wesela w górach nie musi być zbyt wysoka. Zwykle waha się ona w granicach od 180 do nawet 450 złotych, choć ten najwyższy pułap zdarza się dość rzadko. A jeśli szukacie fotografa na góralskie wesele, to skontaktujcie się ze mną. Mogę Wam zaoferować aż cztery różne pakiety fotograficzne.